Proč se liší cena dřevostavby od klasického domu

Asi není člověka, který by netoužil po vlastním bydlení. Při dnešních cenách nemovitostí však mnohdy hledáme tu nejlevnější variantu. A jednou z těch finančně dostupnějších je i dřevostavba. Není tedy divu, že se stává stále populárnější. V podstatě jde o dům či bungalov, který je namísto klasických cihel postaven ze dřeva. To má velmi dobré izolační vlastnosti, a také drží teplo, což oceníme zvláště v zimě. Vnitřek pak často bývá natřen tak, aby působil jako klasický dům.

dřevostavba v zimě

Samozřejmě se můžeme ptát, proč je cena dřevostavby o tolik nižší, než u klasického domu. A odpovědí jsou nižší náklady, především na materiál, ale také na práci. Dřevo totiž stojí mnohem méně, než cihly a malta, které by byly potřeba na stavbu stejně velkého domu. Navíc i stavba samotná je mnohem jednodušší a rychlejší, a tedy i levnější.

Zdá se tedy, že se jedná o ideální způsob bydlení. Ovšem je potřeba si říci, že zde máme i určité nevýhody. Tou hlavní je samozřejmě vysoká hořlavost. I když je stavba natřena ochranným lakem, nebezpečí požáru trvá. Proto je potřeba se v ní chovat opatrně, pokud pracujeme s otevřeným ohněm, například v kuchyni. Stejně tak se zvyšuje nebezpečí i v horkých, suchých letních dnech, zvláště pokud v okolí například vypukne požár pole. Jedna zbloudilá jiskra může být vše, co stačí k neštěstí.

klasická dřevostavba

Také je tu fakt, že, jak již bylo řečeno, dřevo funguje jako velmi dobrý tepelný absorbent. To znamená, že v létě bude ve vašem domě skutečně horko, a to i v noci, neboť naakumulované teplo bude vyzařovat ještě dlouhou dobu. Pak je tu také fakt, že životnost dřevostavby bývá podstatně menší. Nelze tedy počítat s tím, že v onom domě budou bydlet ještě vaše pra-pravnoučata. Avšak to není takový problém vzhledem k tomu, jak často se dnes lidé stěhují.

Je tedy jasné, že dřevostavby nejsou pro každého. Dobře si tedy rozmyslete, zda je to ideální řešení právě pro vás.