Typy kolagenu

Kolagen je jednou z nejúčinnějších látek, která se týká kostí, svalů a celkově našeho pohybového aparátu. Najdeme ho nejen v kostech a svalech, ale také ve vazech, šlachách, očních bulvách, zubech, kloubech a dalších tkáních. Dokonce se nachází i v tkáních vnitřních orgánů, například ve střevě. Jedná se o pojivo, které funguje v našem těle jako lepidlo, zejména v kůži. Pomáhá lepit kožní buňky k sobě tak, aby tvořili jednu souvislou vrstvu. Proto nám třeba při nedostatku kolagenu začnou dříve vyskakovat vrásky. Kůže bez něj není tolik elastická a pružná a začíná být povadlá.

kolagen

Kolagenu ale není zdaleka jen jeden typ. Vlastně rozeznáváme asi 25 typů kolagenu, z čehož ale pro nás jsou nejdůležitější typy 1,2,3,4 a 5. Tyto se nachází v našem tělem nejvíce. Nejhojnější zastoupení má kolagen typu 1, který tvoří asi 90 % z celkového množství kolagenu, který v našem těle je. Najdeme ho zejména v kostech a kloubech. Pokud tedy trpíte třeba bolestmi kloubů, je určitě dobré zažít užívat doplněk v podobě kolagenu 1 typu. Ale každý kolagen je pro nás důležitý, měli byste tedy myslet na to, že všechny kolageny bychom měli mít v dostatečném množství.

kolagen

Většinou ale jen tak nezjistíte, který z kolagenů vám chybí, proto je důležité je udržovat ve správné hladině již preventivně. To uděláte tak, že budete užívat doplňky stravy kolagenu. Na užívání byste se měli zaměřit zejména po třicátém roku života, protože tehdy si naše tělo začíná tvořit méně a méně kolagenu. Běžně se nyní již prodávají kolagenové komplexy, které obsahují několik typů kolagenu dohromady a v jedné porci tak doplníte hladinu hned několika typům kolagenu. Nebojte se užívat kolagen, i když je vám třeba kolem dvaceti. Kolagen je pro nás tak důležitý, že neuděláte chybu, ať ho začnete užívat v jakémkoliv věku. Začněte pro jistotu už dneska.